Return to site

Alternatif Karşılaşmalar Festivali'nde 3. Gün

Buse Kaynarkaya

Anaakım dışı kültür, sanat ve düşünce ürünlerinin bir araya geldiği, bunları yaratanların kolektif emeğiyle festivale dönüşen bağımsız etkinlikler serisi Alternatif Karşılaşmalar Festivali 13 Mayıs'taki açılış kokteyli ve basın toplantısıyla başladı.

Güncel konu ve sorunların toplumsal cinsiyet bakış açısıyla ele alınacağı festival ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nden doğan Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi'nin (Gen-Der) tanıtıldığı basın toplantısı M0 Trio'nun caz dinletisi eşliğinde gerçekleştirildi. Yapımcısı Hikmet Kerem Özcan'ın katılımıyla "Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak" belgesel gösteriminin ardından, Eren Aysan ve Özge Göncü, Didem Madak üzerine bir söyleşi yaptı.

Festivalin ikinci günü "Açık Kolaj Masası: Alternatif Ağrı Kesici" atölyesi ile başladı. Funda Susamoğlu, Ozan Bilginer, Aslı Işıksal Mercan ve Havva Altun'un katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikten sonra festivalin Anneler Günü'ne farklı açılardan bakmayı hedefleyen bir dizi etkinliği vardı. Bunlardan ilki Alanur Çavlin, Çiğdem Yalçın ve Esra Gedik'in katılımıyla annelik ve toplumsal cinsiyet üzerine "Doğa mı Rol mü: Annelik" söyleşisi, diğeri de "Ana Yurdu" film gösterimi sonrası Gani Met ve Bilge Taş'ın katılımıyla başka bir annelik söyleşisiydi.

Didem Madak üzerine ikinci bir belgesele ev sahipliği yapan festivalde, yönetmeni Kibar Dağlayan Yiğit'in katılımıyla "Bir Çok Sevmelerin Öyküsü: Didem Madak" belgeseli gösterildi ve söyleşi gerçekleştirildi. Gizem Gürer'in "Bir Performans Denemesi: Ben'den Evvel" adlı çalışması ise Yol Atölye'de izleyicilerle buluştu.

Festivalin üçüncü gününde, alternatif tiyatroya dair bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Program şu şekilde:

13:00 | Söyleşi | KHK'li Hocaların KYK'li Öğrencileri

Dünden bugüne DTCF Tiyatro

Süreyya Karacabey, Özge Yıldırım Çelik ve Derman Gülmez'in katılımıyla

16:00 | Söyleşi | Alternatifin Hikayesi

Alternatif Tiyatrolar kitabının yazarı Cansu Karagül ve Yiğit Sertdemir ile alternatif tiyatrolar üzerine kuramsal tartışmalar

19:00 | Film Gösterimi ve Söyleşi | "Perdesiz Sahneler"

Hakan Dursun, Mahir Günşıray, Yiğit Sertdemir, Yeşim Özsoy ve Merve Engin'in katılımıyla

Alternatif Karşılaşmalar, Sivil Düşün desteğiyle, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi (GEN-DER), tiyatroTAM, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ve KHK’ler yoluyla ihraç edilen DTCF’li öğretim üyelerinin dayanışmasıyla hazırlandı.

Festival 18 Mayıs'a kadar devam edecek. Program ve detaylı bilgi için: https://www.facebook.com/alternatifkarsilasmalar/?ref=ts&fref=ts

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK