Return to site

Asıl Virüs Ayırımcılık ve Umursamazlıktır

Türkiye Genelinde Alkol Servis Eden Mekanlara Süresiz Kapatma! Yüzbinlerce Çalışan İşsiz Kalacak!

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye genelindeki tüm pavyon, diskotek, bar ve gece kulüplerinin yarın (16 Mart 2020) saat 10.00 itibarıyla geçici süreliğine faaliyetlerini durduracağını duyurdu. İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri konulu ek genelge gönderdi.

Genelgede; 'Koronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirilmelerde 'Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri' olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10:00 itibarıyla geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacağı' belirtildi.

Genelgede ayrıca, söz konusu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

Genelgenin nasıl uygulanacağı hangi tipteki mekanları kapsadığına dair belirsizlik olduğunu belirten Ankaralı esnaf alınan kararın kendilerini kapsayıp kapsamadığını anlamaya çalışıyor. Mevcut haliyle alkol satışı yapılmayan mekanları kapsamayan genelge hakkında konuşan esnaf "Koronavirüsün kafede bulaşmayan ama barda bulaşan bir özelliği olduğu sonucu mu çıkıyor" diye sordu.

Genelge ile ilgili yorumu sorulan 25 yıllık bir bar işletmecisi, genelgenin uygulama detayları bilmediklerini ama düz anlamı ile uygulanacak olursa bu kararla başkaca hiçbir tedbir alınmadan kapatma kararı verilmesinin yüzbinlerce insanı işsiz, aşsız bırakmak anlamına geldiğini, bu insanların evlerine ekmek götürmeden virüsten nasıl korunacağını birilerinin açıklaması gerektiğini söyledi.

Avrupa'da da benzer kararlar alınabildiği ancak işletmeler arasında alkol servisi yapıp yapmaması gibi bir ayırım yapılmadığını, çalışanların ve işletmelerin gelir kayıplarının devlet tarafından karşılandığı belirtiliyor.

Genelgenin uygulama detayları ile gelişemeleri takip ediyor olacağız...

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK