Return to site

Bir direnme ve dayanışma biçimi olarak koşmak!

Ankara’da hangi koşularda, nerede, ne zaman birlikteyiz?

Alanur Çavlin, Aylin Göral

Koşmak hele hele uzun mesafe koşmak insanın kendisine karşı bir direnişi. Şimdilerde giderek artan şekilde bu kişisel direniş yönteminin, bedenimizle bedenimize karşı koyma şeklinin başka dayanışma biçimleri ile birleştiğini görüyoruz. İngilizceden çevirisi ile 'yardımseverlik koşusu' uzun mesafe koşucularının toplumsal bir soruna karşı farkındalık uyandırmak, dezavantajlı ve öncelikli gruplar için dayanışma ve burs fonları oluşturmak amacı ile yol çıkmaları, buluşmaları ve örgütlenmeleri. Daha moda tabiri ile 'sosyal sorumluluk' olarak da adlandırılan bu örgütlenme şekline biz unutturulmaya çalışılan adı ile 'dayanışma' demeyi tercih ediyoruz.

Eylem Havasında Koşmak

Türkiye’de yapılan en kalabalık koşu İstanbul’un iki yakasını koşarak aştığımız İstanbul (Avrasya) Maratonu. 39'uncusu Kasım 2017’de yapılan koşu bu defa sosyal sorumluluk yanında sosyal patlama ve eylem havasındaydı. Toplantı, gösteri ve yürüyüş gibi tüm barışçıl eylem biçimlerinin yasa dışı hale geldiği, barış mitingine gidenlerin öldürüldüğü bu ‘olağandışı halde’ sanki yürümekten korkutulanlar, yürümesi engellenen korku ve yasak sınırını aşarak koştu. Destek verdikleri grupları tanıtarak, kaybettikleri dostlarını yad ederek, burs ve destek fonlarını duyurarak... ama her durumda dayanışma ağlarını pekiştirerek. Yeri geldi kız çocukların okuması desteklendi, yeri geldi üniversite öğrencilerine burs sağlanması, yeri geldi öldürülen dostlarının adı iyilik ve barış peşinde koşmaya devam ederek ...

Uzun mesafe koşuları Ankara’da da artmaya başladı. Ama öncelikle Ankara’da düzenlenen en uzun soluklu koşu olan, 2017 yılında 82'incisi yapılan Ankara 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusunu hatırlamak lazım. Bu koşu Atatürk’ün Ankara’ya geldiği tarihte ve bu tarihte izlediği irtifa farkı fazla olan 10.8 kmlik bir rotada kısıtlı bir sponsor portföyü ile kış koşullarında yapılıyor. Resmi kayıtlara göre 82. Büyük Atatürk Koşusu’nda yaklaşık 1000 kişi koştu. Uzun süredir devam bir başka Ankara koşusu da 29 Ekim haftasında ODTÜ Kampüsünde düzenlenen ODTÜ Cumhuriyet koşuları. Bahar aylarında Ankara ilk defa 2018 yılında düzenlenecek iki koşuya daha ev sahipliği yapacak. 22 Nisan 2018 Ankara Yarı Maratonu ve 10K Koşusu Eymir Gölünde yapılacak. Diğer koşu ise 6 Mayıs 2018’de ilk defa yapılacak Gordion Yarı Maratonu.

Eee 6 Mayıs deyip de geçip gitmek mümkün değil. Şimdiye kadar bahsettiklerimiz gibi kurumsal bir kimlikle ve kalabalık bir koşucu grubuyla olmasa da 6 Mayıs 2016 "Devrim’den Denizlere Koşuyoruz" pankartı ile ODTÜ Stadından, nam-ı diğer Devrim Stadından Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ölüm yıldönümünde Denizlerin Karşıyaka’daki mezarına koşan ODTÜ mezunlarını da unutmayalım...

Ankara'da Koşu Grupları

Bir direniş ve dayanışma biçimi olarak Ankara’da koşan gruplar her geçen gün artıyor. ODTÜ Mezunlar Derneği Maraton Çalışma Grubu, Adım Adım Ankara, Ankara koşuyor, Ankarunning, Koşu Kadını ve Mizuno Running ilk anda sayabileceklerimiz. Tüm bu grupların sosyal medyada sayfaları var, antrenman ve diğer aktiviteleri Instagram ve Facebook’tan takip edilebiliyor.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK