Return to site

Çakıl Taşlarına Şiir Yazan Adam

Necdet Kırımsoy Anısına Datça’da Sergi…

Yaşamının büyük bir bölümünü doğal taş ve yapı taşlarından heykel ve her biri heykel sayılabilecek takı tasarımları yaparak geçiren Ankaralı Mimar Necdet Kırımsoy’un ailesi, eserlerini Datça’da meraklılarıyla buluşturuyor.

Ham sanat (art brut) çalışmalarının örneklerini sunması açısından yenilikler taşıyan sergi, 19-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında Datça Cumhuriyet Meydanındaki Çatal Mağara Sergi Salonunda gerçekleşecek. Ham Sanat kavramının ortaya çıkışı 1940’lara dayanmakta, şekillenmesi ise Jean Dubuffet adındaki bir Fransız ressamın çabalarıyla 1970’lere denk geliyor… Dubuffet, ham sanat temsilcilerini; “mevcut sanat kurallarının ve sınırlarını tanımayan, sadece ortaya koyan, eserlerinin satışını ya da ünlü olmayı dert edinmeyen, yüksek yaratıcılığa sahip” insanlar olarak tanımlamakta…

Sergi, Kırımsoy’un aklından, kalbinden ve ellerinden çıkan tüm yontuların ifade ve anlamdaki zenginliği paylaşmayı amaçlıyor. Öyle ki tek bir yontuda iki-dört, hatta bazen çok daha fazla ifade yakalamak mümkün, diğer yandan ise yontularındaki niceliksel fazlalığa rağmen hiçbir ifade bir diğerine benzemiyor.

2018 yılında yaşama veda eden Kırımsoy’un, mimarlık ve korozyon mühendisliği çalışmalarının yanı sıra doğaya saygısı ve ilgisi taşlara yakınlığını güçlendirmiş. En değerli ve yoğun çalışmalarını ise eşi Doris ile birlikte Datça Reşadiye’deki evlerindeki atölyesinde gerçekleştirmiş.

84 yıllık yaşamında mimar, heykeltıraş ve takı tasarımcısı olarak gerçekleştirdiği üretimlerine ek olarak kendini bir “lithoman” (taşsever) olarak tanımlamış. Yıllarca Türkiye’nin her bir noktasından topladığı her bir taşa yeni anlam ve ruh kazandırmış.

Ailesi bir nevi veda bir nevi yeni bir başlangıç diyerek Çakıl Taşı Şairi’nin eserlerini, Kırımsoy’un yaşamında önemli yeri olan Ankara, İsviçre Lozan gibi şehirlerde, meraklılarıyla buluşturulmasını da amaçlıyor.

Datça Belediyesi, Limani Restoran, Artıkişler, Edebiyat Kedisi, Dahtadan İşler, Atölye DE, Atölye Sangaloz, meraklıları, sevenleri ve sevdiklerimizin desteği ile gerçekleşen serginin açılışı 19 Ağustos Pazartesi günü saat 19.00’da.

Bilgi için: 

Deniz Kırımsoy Denge

0 506 273 59 13,

deniz.kirimsoy@gmail.com

Takip için;

web: www.necdetkirimsoy.net

Instagram: @necdetkirimsoy

Facebook: Necdet Kırımsoy anısına

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK