Return to site

HDP Ankara Milletvekili Adayı Filiz Kerestecioğlu:

“Türkiye halkının bir aklıselimi var”

Söyleşi: Aydın Bodur, Mehmet Onur Yılmaz

HDP İstanbul Vekili, Grup Başkan Yrd. Filiz Kerestecioğlu, Sırrı Süreyya Önder’in Ankara’dan seçildiği 1. Bölge’den aday. Yenimahalle’yi de kapsayan 2. Bölge’de Veli Saçılık ve Keçiören’i kapsayan 3. Bölgede ise Nuray Türkmen HDP’den aday gösterilenler. Solfasol Gazetesi, 3 adayı da izliyor. Veli Saçılık ve Nuray Türkmen, OHAL-KHK mağdurları. Seçim bölgelerinde geçmi seçimlerde HDP oyları görece daha az. Daha çok çalışmaları gerekiyor. Filiz Kerestecioğlu’nun bölgesi ise HDp oyları açısından daha rahat bir bölge.

Tüm yurtta olduğu gibi, HDP, Ankara’daki tüm bölgelerde de saldırı altında. Medyada, ekranlarda, gazetelerde yasaklılar. Seçim güvenliğini sağlamakla görevli devlet görevlileri en üst kademesinden en altına kadar HDP’ye zorluk çıkartmakla meşgul.

Dikmen’de Ahmet Arif Parkında HDP’li seçmenlerle buluşmasında, Filiz Kerestecioğlu, konuşma yapacak. Söyleşiyi yapmak için toplandığımız saaatlerde Güvenpark’ta aralarında nuray Türkmen’in de olduğu bir grup HDP’linin seçim çalışması sırasında gözaltına alındığı kulaktan kulağa yayılıyor. (Akşam saatlerinde serbest kaldıkları haberi geliyor). Park, gün ortasında bile kalabalık. HDP için çalışan gençler, HDP bayraklarını asıyor. Kimisinin başında “Halkevleri” şapkaları, kimisinin sırtında “TİP” yelekleri var. “Haziran şapkası ile gelenler ya da rengarenk “gökkuşağı” bayrakları ile gelenleri de görmek mümkün. Hazırlıklar yapılırken, HDP seçim aracından Demirtaş’ın, “seni başkan yaptırmayacağız” diyen sesi duyuluyor. Kendisi cezaevinde. Gelenler, sesi duyunca alkışlamaya başlıyor.

Kerestecioğlu’nun İstanbul’dan da misafirleri var. Aslında Ankaralılar onları da iyi tanıyor: Oya Ersoy ve Erkan Baş. HDP’nin İstanbul’dan aday gösterilen Ankaralıları...

Kerestecioğlu da, Ersoy da daha çok kadınlara sesleniyorlar, onların desteklerini istiyorlar. Kerestecioğlu, AKP’nin 16 yıldır iktidarda olmasına rağmen, iktidar sözcülerinin mahcup olmadan daha hala boş vaatlerde bulunmasına, iktidar tarafından hala mağduriyet edebiyatı yapılmasının nasıl da canını acıttığını ifade ediyor. Haklı da, hele asıl mağduriyeti yaşayan taraf olarak, cumhurbaşkanı adaylarının, vekillerinin, yerel yöneticilerinin yıllardır hapislerde tutulduğu, en yakın arkadaşlarının yanıbaşlarında katledildiği, normal bir seçim çalışması yapmalarına izin verilmediği bir ortamda, bir HDP’li olarak öfkelenmemesi mümkün değil.

Erkan Baş, solun tüm renklerinin HDP’yi desteklemesi gerektiğine ilişkin görüşlerini anlatıyor. Konuşmalar sonrası, seçmenler sorularını soruyorlar, desteklerini açıklayan konuşmalar yapıyorlar. En büyük kaygı, 16 Nisan’da emareleri görüldüğü gibi oylarının çalınma ihtimali! Seçim güvenliğine dönük kaygılar paylaşılıyor, seçim güvenliği için sandıkların başından ayrılmamacasına sandıklara sahip çıkmaya dönük yapılması gerekenler dillendiriliyor, bir kez daha.

Konuşmaların ardından halaylar çekiliyor. Seçim çalışmaları yapan başka partilerin araçları da sokaklardan geçip gidiyor, İyi Parti, CHP araçları orada bir çalışma yapıldığını, görüyor ve rahatsızlık vermeden olabildiğince hızlı geçiyorlar. Üstünde “Ankara Vakti” yazan, AKP’nin bir seçim aracı, parkın ve orada bulunan HDP aracının dibine kadar gelip, sesi sonuna kadar açıyor. Gerginlik çıkıyor. Yaşlılar yetişiyor, soğukkanlılıkla gergin ortamı yumuşatıyorlar. Kalabalık yavaş yavaş dağılıyor. Filiz Kerestecioğlu herkesle tek tek ilgileniyor, herkesi yolculuyor. Başı kalabalıktan kurtulduğunda kısa bir sohbet için yanına gidiyoruz. Ayaküstü sohbet ediyoruz.

İlk sorumuzla başlıyoruz: Geçen dönem HDP İstanbul vekiliydiniz, Bu kez Ankara’dan seçimlere giriyorsunuz. Neden Ankara?

“Ankaralı sayılırım, burada büyüdüm, uzun süre Ankara’da okudum, Ankara’nın yabancısı değilim. Ben kadın hareketinden, feminist mücadeleden gelen bir kadınım. Ankara’da da kadın hareketinin yayılmasına, güçlenmesine de ihtiyaç var. Öte yandan HDP Grup Başkanvekilliği ve İstanbul vekili olarak, Ankara vekilimiz Sırrı Süreyya Önder’in 3 dönemden sonra aday olmaması, Ankara’dan adaylığı kabul etmemin nedenlerinden sayılabilir. Ayrıca HDP olarak Ankara’nın 3 bölgesinde de mücadeleyi büyütmek istiyoruz.”

“Bu ülke dönüşecekse önce kadınlar ve gençlerle dönüşecek”

HDP’nin Grup Başkan Vekilliğinde oldukça aktiftiniz, kadın haklarının ötesinde, çocuk hakları, insanhaklarının savunulması meselelerine önem verdiniz. Bu dönem için öncelikli gördüğünüz meseleler nelerdir?

“Gene bunlar olacak. Bu konularda yeteri kadar başarılı olamadık. Bu ülke dönüşecekse önce kadınlar ve gençlerle dönüşecek. Çünkü biz haklarımız için uzun yıllardır mücadele veriyoruz. Kazanılmış haklarımızın geri alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Kazanılmış haklarımıza müdahale ettiklerinde gereken yanıtı vermeye çalıştık, sokaklara çıktık. Ben özellikle kadın hareketine, kendimize çok güveniyorum. Önümüzdeki dönemin en önemli konularından biri elbette yine kadın mücadelesi olacak. Şüphesiz bu iktidar gidecek ama erkek egemenliği bitmeyecek. Mecliste, sokakta ve her alanda erkek egemenliğine karşı kadın mücadelesini her durumda sürdüreceğiz. Sonra artan çocuk istismarına karşı da mücadele etmek zorundayız. Hedeflerimiz var. Onlar her ne kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını bile çok görüp, Çalışma Bakanlığı ile birleştireceğiz deseler de, biz ayrıca Kadın Bakanlığı kuracağız, Çocuk Hakları Bakanlığı kuracağız diyoruz. Yetmez diyoruz doğanın, hayvanların, söz söyleyemeyenlerin haklarını da savunmaya devam edeceğiz.”

“Türkiye halkının bir aklıselimi var”

HDP, seçim sürecinde hem Cumhur hem de Millet İttifakından dışlanarak aslında seçim barajının altında bırakılmaya çalışılan tek parti oldu. Buna rağmen, belki de bunun sayesinde HDP’ye özel bir ilginin hızla arttığına tanık oluyoruz, ne dersiniz?

“Türkiye halkının bir aklıselimi var. Görünen köy şudur ki: HDP barajı aşamazsa 70-80 vekil AKP’ye hediye edilmiş olacak. Bu sonuçta sadece HDP’nin değil tüm Türkiye’nin kaybı olur. Ama aynı zamanda verdiğimiz mücadelenin görüldüğüne de şahit oluyoruz. Kiminle karşılaşsak: “olumsuzluklara karşın gayretlerinizi görüyoruz”, diyorlar. Bunların sandığa yansıyacağına ve kalıcı da olacağını sanıyorum. Kalıcı olması için de elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Hayatın her alanındaki mücadeleyi daha da görünür kılmak için elimizden geleni yapacağız. Biliyorsunuz biz görünür değildik. Eğer 3 yıldır HDP’nin yaptıklarını gösterebilseydik, eğer halkın karşısına çıkıp tartışmalara katılabilseydik, şu anda daha da iyi olurduk, baraj sorunumuz olmazdı.”

“HDP gücünü bütün ezilenlerden alıyor”

Bu kadar ötekileştirilmeye, bu kadar baskılara, bu kadar medya yasaklarına rağmen HDP’nin hala % 10’lar civarında olmasını neye bağlıyorsunuz?

“Kürt halkının özgürlük inancı, gücü önemli. Mücadeleden vazgeçmemesi önemli. Kadınların özgürlük mücadelesi önemlidir. Emekçilerin, gençlerin mücadeleleri aynı şekilde. Bu ülke öncelikle bir demokrasi krizi yaşıyor ama aynı zamanda bir ekonomik kriz de yaşıyor. İş cinayetlerinde, kadın cinayetlerinde had-hesap tutmak mümkün değil. HDP gücünü bütün ezilenlerden alıyor.”

Son soru Ankara’da birlikte aday olduğunuz Veli Saçılık, Nuray Türkmen gibi adayların çalışmalarında saldırılar yaşandığını duyuyoruz?

“Gerçekten inanılmaz baskılar yaşıyoruz. Bir sürü engellemeler, saldırılar var. Özellikle Ankara’da bu baskıları çok net hissediyoruz. Kendilerinin hiç gitmeyeceklerini düşünüyorlar herhalde, devlet görevlilerini de arkalarına alarak, aslında seçim çalışmasını yapanların güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik güçleri de bizleri ötekileştirmek, dışlamak için çalışıyor adeta. Bunlar asla kabul edilebilir bir durum değil. Ama biz yılmıyoruz, yolumuzda yürümeye devam ediyoruz, edeceğiz.”

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

“Herkese diyoruz ki: bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye. Başta da dediğim gibi bu tüm Türkiye’nin sorunu. Hep birlikte başaracağız. Mutlaka oyumuzu kullanalım ve soğukkanlılığımızı kaybetmeden oyumuza sahip çıkalım.”

Sohbet sonrası, HDP’nin kampanyasını izleyen gazeteci arkadaşlarla kısa görüş alışverişlerinde bulunuyoruz. Görünen o ki, evet, bu kez umut var!

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK