Return to site

İmrahor Vadisinde Doğa Katliamı

Gökçek'in Çılgın Projesi

"Kanal Ankara" İnşaatı Başladı!

Mehmet Onur Yılmaz

Kanal İstanbul ile ilgili her platformda fırtınalar koparken Ankara'da sessiz sedasız bir doğa katliamı sürüyor. Melih Gökçek'in 2014'teki seçim vaatleri arasında yer alan ve dönemin "çılgın proje"lerinden birisi olarak sunulan "Kanal Ankara"nın inşaatı Belediye yönetimindeki değişime rağmen başladı ve Ankara'nın en önemli ekolojik koridorlarından birisi olan İmrahor Vadisi'nin altını üstüne getirerek devam ediyor.

Seçimden 4 Ay Önce Bakanlığa Devredildi!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın "Ankara'nın "çılgın proje"ler için parası yok" diyerek yapmayacaklarını belirttiği "Kanal Ankara" ara dönemdeki belediye başkanı Mustafa Tuna zamanında, seçimlerden 4 ay önce alelacele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredildi.

İmrahor Çayı Beton Kanal İçine Alınıyor

Beton kanal içine alınan İmrahor Çayı boyunca 9,2 km uzunluğunda alanda yer alacak "Kanal Ankara" Projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına TOKİ tarafından yürütülüyor. "Kanal Ankara"nın, Gölbaşı'na yapılacak olan ve Cumhurbaşkanlığı bütçesinden finanse edilen Millet Bahçesi ile birleşeceği söyleniyor. 9,2 km uzunluğundaki projenin kapsadığı alan yaklaşık 3 milyon metrekare. 7 etaptan oluşacağı açıklanan projenin detayları ise belli değil.

 

İtiraf gibi tespit: "İmrahor şehrin önemli ekolojik koridorlarından birisi"

Projenin basınla paylaşılan az sayıdaki görsellerinden birisinin altında İmrahor'un "şehrin önemli ekolojik koridorlarından birisi olması sebebiyle çok değerli bir lokasyon olduğu" kabul ediliyor ve projenin ekolojik değeri destekleyeceği belirtiliyor. Bölgenin yegane su kaynağı olan İmrahor Çayı'nın beton kanal içine alınmasıyla bunun nasıl mümkün olacağı ise belirsiz!

Emlak Spekülatörleri İş Başında

İnşaatın başlamasıyla Aşağı İmrahor, Orta İmrahor, Yukarı İmrahor, Yeşilkent, Karataş, Boztepe ve Yakupabdal mahallerinde emlak spekülatörleri bir süredir ara verdikleri işlerinin başına döndü. Proje civarındaki daire fiyatları birkaç ay içinde iki katına çıktı. Projenin iptali talebiyle ilgili Meslek Odalarının açtığı davalar ise devam ediyor.

Kanal İstanbul vs Kanal Ankara

Ne demek istediği tam anlaşılmasa da, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 2018 yılında "Kanal Ankara"nın Kanal İstanbul'un alternatifi olduğunu açıklamıştı. Belki Kanal Ankara'nın yaratacağı felaketlere biz Ankaralıların dikkatini çekmek istemiş olabilir, olamaz mı?

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK