Return to site

İnsan Hakları Cezaevinde

Derleyen: Buse Kaynarkaya

26 Mayıs 2017

Nuriye ve Semih’in Hikâyesi

9 Kasım 2016 – Nuriye Gülmen
Nuriye Gülmen, ÖYP çerçevesinde kadrosu Konya Selçuk Üniversitesi'nde olan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde görev yapan bir araştırma görevlisiydi. Sözleşmesi yenilenmeyince açtığı davayı kazanıp göreve başladığı 30 Eylül 2016'dan bir gün sonra açığa alındı. 9 Kasım 2016'da tek başına Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde "Açığa alındım işimi istiyorum" pankartıyla eyleme başladı.

Fotoğraf: Mehmet Özer

23 Kasım 2016 – Semih Özakça

Mardin Mazıdağı İlköğretim Okulu'nda öğretmen olan Semih Özakça ve Esra Özakça 9 Eylül'de açığa alınıp 29 Ekim 2016'da yayımlanan KHK ile ihraç edildiler. Semih Özakça, 23 Kasım 2016'da Yüksel Caddesi'nde "İhraç edildim, işimi istiyorum" pankartı ile direnişe katıldı.

Fotoğraf: Mehmet Özer

30 Kasım 2016 – Oturma Eylemi Başlıyor

Eyleme başladıkları ilk günden itibaren alana gelir gelmez gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, ilk kez alanda "oturdu".

Nuriye Gülmen: “Bugün Semih Öğretmen’le birlikte küçük bir zafer kazandık. Yasağı deldik. O anıtın önünde oturacağız demiştik, oturduk. Israrımızın ilk meyvesini aldık. Bizim meşruiyetinden hiç şüphe duymadığımız ama 19 gündür ‘yasak’ olan, 17 kez saldırıya uğramış olan oturma eylemimiz, bugün devlet nezdinde de meşrulaştı… Zaferimiz de eylemimiz gibi küçük. Ama böyle küçük zaferlerle öreceğiz büyük zaferimizi, biliyoruz."

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

6 Aralık 2016 – Direniş Milletvekillerinin Gündeminde

CHP’li Milletvekilleri Murat Emir ve Necati Yılmaz, direnişe destek çağrısı yaptılar.

Aralık 2016 – Uluslararası Basının İlgisi

10 Aralık 2016 - Deutsche Welle, “Eine Frau gegen Erdogan” (Erdoğan’a Karşı Bir Kadın) isimli bir belgesel yayımladı.

26 Aralık 2016 - CNN, Nuriye Gülmen’i dünyanın 8 öncü kadınından biri olarak gösterdi.

Semih Özakça: “Sanırım bir gazete olan Alman Berliner Zeitung’da bir yazar ve tercüman bizimle uzun uzun röportaj gerçekleştirdi. Yazar söylediğimiz ve gördüğü her şeyi yazıyordu. Şöyle ifade edeyim; defterinin sayfaları yaza bitti. Ben bir defterin bittiğine o ana kadar hiç şahit olmamıştım yakılmasının dışında. Öyle ki benim defterlerimin hepsi yarım kalmıştı her zaman. Defterler de yaza yaza tükendiğine göre biz de bu direnişi yaşaya yaşaya zaferle bitirebiliriz.”

Fotoğraf: Deniz Nazlım

6 Ocak 2017 – Nuriye Gülmen’in İhracı

“Bugün yayımlanan KHK ile ihraç edildim. Onların OHAL’i, KHK’sı varsa bizim de direnişimiz var. Savaşları kabulümüz. Mücadeleyi yükselteceğiz!"

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

2-3 Şubat 2017 – Destek Ziyaretleri

Direniş, her gün alana desteğe gelen ziyaretçilerle canlı kalıyordu. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde (Bodrum, İstanbul, Aydın, Didim, Düzce, Malatya) direnen kamu emekçileri, birbirlerine destek ziyaretleri yapmaya başladı.

Nuriye Gülmen: “Bugün alana gelince, içime yine bir ‘evime geldim’ duygusu yerleşti. Direnişçileri ve direniş dostlarını sımsıkı kucakladım. Bir yandan, hiç ayrılmamışım gibi taptaze, capcanlı bir yakınlık, diğer yandan uzun zamandır alandan ayrıymışım gibi bir vuslat hali. Ne güzeldi. Vakit çarçabuk geçti. Şarkı söyledik, halay çektik, slogan attık. Yeni insanlarla, yeni sohbetler. Her yeni gün alana çıktığımızda yenileniyoruz. Ziyaretçilerimiz sayesinde.”

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

16 Şubat 2017 – 100. Gün

100. gün halayına polis müdahale etti, kalp pili takılı olan Acun Karadağ biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

3 Mart 2017 – Açlık Grevi İlanı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 11 Mart 2017'de süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklarını ilan ettiler.

Nuriye Gülmen: "Bugün açlık grevi kararımızı ilan ettik. Onun heyecanıyla doluyuz. Gün sayıyoruz. Dur durak bilmeden çalışıyoruz. Kazanacağımıza çok inanıyoruz.”

Semih Özakça: "Bu bir mücadele, etkili bir mücadele. Biz kararlıyız, dirençliyiz, kazanacağımıza inanıyorum."

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

9 Mart 2017 – Gözaltında Açlık Grevi

Mecliste yaptıkları basın açıklamasının çıkışında, Acun Karadağ, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen gözaltına alındılar; Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevine gözaltında başlamaya karar verdiler. 5 gün gözaltında kaldılar.

Bu tarihten itibaren, 13:30’da açılış konuşmasıyla başlayıp 18:00’de kapanış konuşmasıyla sonlandırılan eylem, 24 saat sürdürülmeye başlandı.

Nuriye Gülmen: “Tekrar evimize, artık açlığın başrolde olduğu anıtımıza geri dönmüştük. Neredeyse hiçbir şey bıraktığımız gibi değildi. Fiziksel koşullar ve alanın ruhu, bizim yokluğumuz ve açlık greviyle birlikte tümden değişmişti. Alanda artık ateş yakılıyordu. Sandalyeler, tabureler, battaniyeler vardı. Dövizler değişmişti.”

Fotoğraf: Deniz Nazlım

17 Mart 2017 – İlk Günler, Gözaltı

Açlık grevinin 9. gününde güvenlik şube polislerinin yakından çekim yapmalarına itiraz ettikleri için Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla birlikte 7 kişi gözaltına alındı. Esra Özakça ve Sultan Özakça, onlar serbest bırakılana kadar açlık grevi yaptılar ve adliye önünde nöbet tuttular. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 19 Mart’ta serbest bırakıldılar. Açlık grevinin 11. günü itibariyle Nuriye Gülmen 3, Semih Özakça 11 kilo kaybetti.

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

29 Mart 2017 – Mecliste Soru Önergesi

CHP'li Milletvekili Murat Emir, Bakan Soylu’ya Yüksel Direnişçileri ile ilgili soru önergesi vererek “Devletin kurumlarında layıkıyla yıllarca çalışmış bu kamu emekçilerinin haksız yere işlerinden edilmesi, ardından da hak arayışları sırasında polisin sert müdahalesiyle karşılaşmaları, insan hakları ile düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı değil midir? Eğer öyleyse bu müdahale kararını veren ve uygulayan emniyet personeli hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?” diye sordu.

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

1 Nisan 2017 – Uluslararası Destek

1 Nisan 2017‘de yapılan KESK İhraçlar Kurultayı’na gelen Alman Parlamenter Andrej Hunko, 7 Nisan 2017’de İtalya Anti Emperyalist Cephe’den Franko, 11 Nisan 2017’de Alman Parlamentosu Yeşiller Partisi Milletvekili Ska Keller ve HBS Derneği Temsilcisi Kristian Brakel direnişçileri ziyarete geldi.

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

24 Nisan 2017 – Açlığın 47. Günü

Nuriye Gülmen: “Yürürken güçlük çekmeye başladım. Sıvı alımında da kısmi zorluklar yaşıyorum. Annem bir süredir bizimle. Semih’in annesi Sultan Ablayla beraber sorumlularla görüşmeye çalışıyorlar. MEB’e ve YÖK’e gittiler: Kapı duvar. Muhatap bile alınmadılar. Çocuklarımızın hayatlarından endişe ediyoruz, diye dilekçe yazmışlar. Burası, anaların, çocuklarının hayatından endişe duyduğu bir ülke. Dahası, bunu söyleyecek muhatap bulamadığı bir ülke. Fazlası: Muhatap bulamadığı için ‘çocuğumun hayatımdan endişe ediyorum’ diye dilekçe yazdığı bir ülke.”

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

28 Nisan 2017 – Açlığın 50 Günü

Ankara SES’te THİV’in çağrısı, Ankara Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi ve Çağdaş Hukukçular’ın katılımıyla “Aslolan yaşamdır, aslolan onurlu yaşamdır” başlıklı bir basın açıklaması düzenlenerek açlık grevinin 50 günü değerlendirildi.

Fotoğraf: Can Mengilibörü

3 Mayıs 2017 – Açlığın 56. Günü

Nuriye Gülmen 7, Semih Özakça 16 kilo kaybetti.

Fotoğraf: Ayşe Gülkızı

5 Mayıs 2017 – Barış Akademisyenleri Destek Veriyor

Barış Akademisyenleri, İstanbul Kalkedon Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla birer günlük dönüşümlü açlık grevi yapacaklarını açıkladılar. İlk açlık grevini Esra Mungan yaptı.

Fotoğraf: Deniz Nazlım

8 Mayıs 2017 – Açlığın 61. Günü

Nuriye Gülmen: “6 ayı geride bıraktık. Açlık grevinde iki ay bitti. Bana, ‘yeryüzünde yaşanmadık bir duygu bırakmadık’ gibi geliyor. Ruhumuzu açlıkla doyurmaya devam ediyoruz.”

Fotoğraf: Can Mengilibörü

19 Mayıs 2017 – Hükümet

İçişleri Bakanlığı konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

AKP İnsan Hakları Başkan Yardımcısı İbrahim Aydemir: “Grupta alınan ortak karara göre, bu konuda beyanat vermeyeceğiz.”

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi AKP Milletvekili Nurettin Yaşar: “Vicdanen rahatsız olduğum bir konu. Komisyonda gündeme geldiğinde görüşeceğiz fakat henüz bu konuyla ilgili alınmış kolektif bir komisyon kararımız yok.”

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi AKP milletvekili Said Yüce, Gülmen ve Özakça'nın açlık grevinin İçişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu'nun gündeminde olduğu bilgisini paylaşarak açlık grevini dini değerlere aykırı bulduğunu söyledi.

Çizim: Erhan Muratoğlu

22 Mayıs 2017 – Gözaltı ve Milletvekillerinin Oturma Eylemi

Açlık grevinin 75. Gününde, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 01:12 sularında evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

13:30’da basın açıklaması ve oturma eylemi yapmak isteyenler gözaltına alındı. Bunun üzerine Ali Haydar Hakverdi, Necati Yılmaz, Mustafa Balbay ve Eren Erdem’in de dahil olduğu CHP’li ve HDP’li Milletvekili, barikatlarla çevrilen İnsan Hakları Heykeli’nin önünde 6 saat oturma eylemi yaptı. Yüksel Caddesi’ne yaklaşmaya çalışan insanlar müdahaleyle püskürtülmeye çalışıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: Tanju Gündüzalp

23 Mayıs 2017 - Tutuklanma

Mahkemeye çıkarılan direnişçiler, tutuklandılar. Nuriye Gülmen Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Semih Özakça Sincan 1 no’lu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

Selçuk Kozağaçlı: “Tutuklama tamamen talimata dayalı.” https://www.facebook.com/seyrisokak2/videos/1919402851634637/

Fotoğraf: Tanju Gündüzalp

24 Mayıs 2017 – Protestolar

Kapalı olan Yüksel Caddesi’nin Karanfil Sokak girişi kısmında milletvekilleri oturma eylemi yaptılar. Ali Haydar Hakverdi, Sezgin Tanrıkulu, Eren Erdem, Ali Şeker, Veli Ağababa, Murat Emir, Hilmi Yarıyıcı volta atma eylemi yaptılar.

Avrupa Parlamentosu'ndan 62 vekil, Bakanı Bozdağ'a Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın serbest bırakılması ve KHK'lar ile ihraç edilen, gözaltına alınan ve tutuklananların haklarının geri verilmesini talep ettikleri bir mektup yazdı.

Fotoğraf: Yılmaz Ruhi Demir

Fotoğraf: Can Mengilibörü

25 Mayıs 2017 – İçişleri Bakanı’ndan Açıklama

Bakan Soylu: “Yiyorlar, içiyorlar, ertesi sabah 9'da oradaki yerlerine gidiyorlar. Bunlar terör örgütü adına birçok eylemin altına imza atmışlar. Çocuklarımızın eğitimlerini bunlara mı teslim edeceğiz?”

https://www.youtube.com/watch?v=irdvw7XgSlA

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK