Return to site

“İşimizi, ekmeğimizi istemekten vazgeçmeyeceğiz!”

Solfasol/Ayşe/Buse/ÖCC

 

17 Mayıs 2017

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen ve Ankara Yüksel Caddesi'nde 187 gündür direnen ve 67 gündür açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın direniş alanına polis saldırdı.

11 Mayıs'ta, direnişlerinin 64. gününde “Hasta değil direnişçiyiz, yasta değil direnişteyiz!” demişlerdi Nuriye ile Semih; ve Semih Özakça söz verdiği gibi gitarıyla birlikte alandaydı. Yüksel Caddesi birlikte şarkı söyleyen ve halay çeken destekçilerle dolu idi.

Fotoğraf: Tanju Gündüzalp

12 Mayıs sabahı 08:45 sularında alana müdahale eden polis; destekçilerden Rezzan Şengül, Ayşe Arapgirli (TAYAD'LI anne, destek açlık grevindeydi), Eser Budak ve Mehmet Dursulu’yu (ihraç edilen öğretmen, Yüksel Caddesi'nde oturma eylemi yapan 6 kişiden biri) gözaltına aldı. Gözaltı sırasında Mehmet Dersulu darp edildi, alandaki eşyalar ve çiçekler de polis tarafından götürüldü.

İnsan Hakları Anıtı önündeki direniş alanına yapılan saldırının kendilerine olan desteği azaltmak üzere yapılan bir saldırı olduğunu söyleyen direnişçiler tarafından yapılan çağrı üzerine halk, Yüksel Caddesi'nde toplandı. Çiçekler yerlerine geri konuldu.

Buse Kaynarkaya

Fotoğraf: Buse Kaynarkaya

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, alana gelerek açıklamalarda bulundu. Yüksel Caddesi’ne yapılan saldırının, halkın demokratik haklarına saldırı olduğunu vurgulayan Semih Özakça “İşimizi, ekmeğimizi istemekten vazgeçmeyeceğiz!” dedi.

Gözaltına alınanlar öğlene doğru serbest bırakıldı. Mehmet Dersulu, serbest bırakıldıktan sonra Seyri Sokak’a yaptığı açıklamada yapılan müdahaleyi anlattı ve “Nuriye ve Semih’in açlık grevlerinin 65. günü; onların talepleri karşılanıncaya kadar hem direnişimiz hem açlık grevimiz büyük bir inançla ve umutla devam edecek” dedi.

Saat 16:00'ya doğru polisin götürdüğü eşyalar ve çiçekler de geri getirildi, direniş alanındakiler bunu coşkuyla karşıladı.

185 gündür büyüyen kalabalık 13 Mayıs'ta bir kez daha 18.00de Yüksel caddesinde toplandı, sessizlik Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gelişleriyle yerini alkış ve sloganlara bıraktı. Basın açıklamasında destek açlık grevlerinin Türkiye’nin pek çok yerine yayıldığı belirtildi ve bu sebeple alanda olan Pir Sultan Abdal derneği üyelerinin açıklaması okundu, zaferin direnen emekçinin olacağı vurgulandı. Basın açıklaması Grup Abdal türküleriyle son buldu.

Arkaplan Fotoğrafı: Can Mengilibörü

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK