Return to site

KORONAVİRÜS: İçişleri Bakanlığı'ndan Kapatma Kararlarının Kapsamını Genişleten Ek Genelge

Umuma açık alanlar kapatılıyor, genel kurullar erteleniyor...

İçişleri Bakanlığınca, dün yayınlanan ve sadece alkollü mekanları kapsadığı için tepki çeken kapatma geneldesini düzelten ek bir genelde yayımlayarak kapsamı genişletti.    Bugün 81 il valiliğine "koronavirüs tedbirleri" konulu ek bir genelge daha gönderildi. Bu gece yarısından itibaren tiyatro, sinema, lokanta, kahvehane, internet kafe, kapalı çocuk oyun alanlarının faaliyetleri durdurulacak.

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen koronavirüs salgınından korunmak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İç İşleri Bakanlığı tarafından ek bir genelge yayımladı.

Umuma Açık Yerlerin Faaliyetleri Durduruldu

Genelgeye göre, "umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (alışveriş merkezi ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri" geçici bir süreliğine bugün saat 00.00 itibarıyla durdurulacak.

STK ve Meslek Odalarının Genel Kurulları ve Toplantıları da Ertelendi

Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimleri dahil, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri, icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç, saat 00:00 itibarıyla geçici olarak ertelenecek.

Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu taziye evlerinin faaliyetleri de saat 00.00 itibarıyla durdurulacak.

Bakanlık, söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali, kaymakamlar tarafından il, ilçe belediyeleri ile iş birliği içinde ilgili kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması, uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

Çalışanların Durumunun Ne Olacağı ise Belli Değil...

Söz konusu genelgede bu kapatma kararlarının ikincil etkilerine dair ne tür tedbirler alınacağına dair bir belirleme yapılmadı. Kapatılmasına karar verilen işletmelerde çalışanların, işletmelerin durumunun ne olacağı, gelir kaybının ve bunun etkilerinin nasıl giderileceği ise belirsiz.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK