Return to site

Mahkeme Ruhsatı İptal Etti "Yeni" Atakule Artık KAÇAK!

"Atakule park olsun!"

Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç’tan izin alınmadan inşa edilen çarşı bölümünün ruhsatı Ankara 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu karar ardından kaçak duruma düşen Atakule'nin çarşı bölümünün yıkılması gündemde. Atakule'nin mimarı Ragıp Buluç kararla ilgili şöyle söyledi: “Bu sadece bana ait zafer değil, bütün mimarların hakkını koruyan bir içtihat oluşmuştur”

"Sadece ben değil tüm mimarlar kazandı"

2015 yılında çarşı bölümü mimarı Ragıp Buluç'tan izin alınmadan yıkılan ve yerine Ankara Valiliği Şehircilik İl Müdürlüğü'nün verdiği 2015/14 nolu yapı tadilat ruhsatı ile yeni bir çarşı binası inşa edilen Atakule'nin kule bölümü olduğu gibi korunmuştu. Atakule'nin kule ve çarşı birimlerinin bir sanat eseri olarak bütünlük arz ettiğini ve eser sahibinden izin alınmadan değiştirilemeyeceğini söyleyen Ragıp Buluş hukuk mücadelesi başlattı. 3 sene süren yargılama sonucu Ankara 6. İdare Mahkemesi 18 Aralık 2019'da oybirliği ile aldığı kararla Ragıp Buluç'un tüm itirazlarını haklı buldu ve Atakule'nin yeni çarşı bölümünün ruhsatını iptal etti. Bu karar ardından Atakule'nin çarşı bölümünün öncelikle mühürlenmesi ve ardından yıkılarak eski haline getirilmesi gerekiyor.

"Dileğim, Atakule park olsun"

Kararla ilgili açıklama yapan Mimar Ragıp Buluç “Bu sadece bana ait bir zafer değil, bütün mimarların hakkını koruyan bir içtihat oluşmuştur” dedi. Buluç açıklamasında "benim dileğim buranın park haline getirilmesi ve Atakule’nin parkın içinde çıkan bir kule olarak kalmasıdır. Yeter artık her taraf AVM oldu. Bu arazinin AVM değil park olmasını istiyorum" dedi.

Bu dileğinin gerçekleşmesi için belediyelerden destek beklediğini belirten Buluç "Bu alınan kararlar genç mimarlar için içtihat olsun" dedi.

"Köpeksiz köyde değneksiz dolaşıyorlar, yeter artık!"

İnşaatın arkasında olanlar için de konuşan Mimar Ragıp Buluç "Bunlar devlet güçlerini de yanına alarak parayla her şeyi yaparım zannediyorlar. Köpeksiz köyde değneksiz dolaşıyorlar, yeter artık!” dedi.

Kararın ardından Kamuoyunu Aydınlatma Platformuna (KAP) bir açıklama gönderen Atakule GYO yapılan inşaat ile ilgili kazanılmış hakları bulunduğunu ve mahkemenin kararının kendilerini etkilemeyeceğini belirtti. Atakule GYO'nun açıklamayla ilgili görüşünü almak için görüştüğümüz Mimar Ragıp Buluç'un avukatı Mustafa Bütünavcıoğlu Atakule GYO'nun açıklamasının kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olduğunu, mahkemenin aldığı kararla Atakule'nin izinsiz yapılan çarşı bölümünün kaçak duruma düştüğünü ve kazanılmış hak iddiasının boş olduğunu belirtti.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK