Return to site

Meclis Kararı Var, Sergi Var, İstek Var

"Ankara Kent Müzesi"nin Ayak Sesleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayında yaptığı toplantıdan bu yana Ulus’ta 1922 yılında inşa edilen tarihi Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı’nı ‘Kent Müzesi’ne dönüştüreceğine yönelik sosyal medyada çok sayıda paylaşım yapıldı. Ankara’nın ilk asansörlü ve kaloriferli apartmanı olma özelliğine sahip yapıya ilişkin AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız da sosyal medya hesabından, “AK Partili ve MHP’li Belediye Meclis üyelerinin büyük çoğunluğa sahip olduğu ABB Meclisi’nde Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı’nın şehir müzesi yapılmasına oy birliğiyle karar verildi” dedi. Benzer haberler Anadolu Ajansında ve emlak haberleri yapan internet sitelerinde de yer aldı.

Bir yandan bu haberlerle ilgili kafa karışıklığı sürerken diğer yandan Mecliste alınan kararla aynı günlerde CerModern'de açılan "Bir Şehir Kurmak: 1923-1933" Sergisi Ankaralıların kent müzesi taleplerinin yükseldiği bir etkinliğe dönüştü.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE KENT MÜZESİ İÇİN ARAŞTIRMA YAPILMASI KARARI ALINDI

Ancak Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre büyükşehir belediyesi yetkilileri alınan kararın “binanın müze yapılması yönünde değil, müze yapılması yönünde araştırma yapılması” için olduğunu belirtiyorlar. Konuyla ilgili çalışmaların başladığını belirten belediye yetkilileri hazırlanacak raporun en kısa zamanda Büyükşehir Belediyesi Meclisine sunulacağını söylediler.

Paylaşımların aksine, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısında tarihi binanın kent müzesine dönüştürülmesine yönelik bir karar alınmadı. Meclis üyeleri Servet Akman ve Lale Bektaş’ın tarihi yapının restorasyonunun yapılması ve ardından kent müzesine dönüştürülmesine yönelik önergesinin ardından ABB Meclisi bünyesindeki Ankara’nın Tarihini ve Kültürünü Araştırma Komisyonu (ATAK) rapor hazırladı ve bu rapor ışığında binaya ilişkin araştırma yapılması 25 Kasım’da Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

APARTMANIN SAHİBİNİN MÜZEDEN HABERİ YOK

Gazete Duvar muhabiri Serkan Alan’ın görüştüğü bina sahibi Belediyenin bu konudaki herhangi bir girişiminden haberdar olmadığını belirtti. Kendisi ile herhangi bir görüşme yapılmadığını belirten bina sahibi tarihi binayı 1997 yılında satın aldığı, bu süreçte Kültür Bakanlığı ile çeşitli görüşmelerinin ve başvurularının olduğu fakat henüz bir sonuç alınmadığı bilgisini de paylaştı.

Belediye Meclisi’nin kararının ardından tarihi yapının durumuna ilişkin belediye tarafından çalışmalara başlandı. “Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı Kent Müzesi oluyor” ifadesinin yanlış olduğunu ifade eden büyükşehir yetkilileri, yapıya ilişkin geniş bir çalışmanın yapılıp raporların hazırlanması gerektiğini belirtti. Binanın sahibinin olması nedeniyle yasal süreçlerin ve görüşmelerin ardından kent müzesi için adım atılabileceğini belirten yetkililer, Ankara’da olmayan kent müzesi için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

ANKARALILAR DA KENT MÜZESİ İSTİYOR

Kasım ayı içinde Cer Modern’de açılan “Bir Şehir Kurmak: 1923-1933" Sergisi boyunca Ankaralılar sergi defterine yazdıkları mesajlarda Ankara’da bir kent müzesine duyulan eksiklikten ve bu serginin kent müzesi olarak sürekli hale getirilmesi dileklerinden bahsettiler. Serginin küratörlerinden Müge Cengizkan da bir kent müzesi için yoğun talep olduğunu, serginin açılması ile birlikte pek çok Ankaralıdan Ankara’nın farklı dönemlerine ait arşiv malzemelerinin kendilerine ulaştığını ve ulaşmaya devam ettiğini ve bu konuda çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK